poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Dziś Światowy Dzień Książki!!

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. (bez żadnych podtekstów ;) )23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Okazuje się, że w sferze czytelnictwa Polacy nie mają się czym pochwalić- z danych Bibliioteki Narodowej wynika, że wciąż 56% Polaków nie czyta żadnej książki w ciągu roku. !!!  Dotyczy to także kontaktu ze słownikiem, książką kucharską, komiksem, albumem czy przewodnikiem.

Z tego też powodu dziś na warszawskie ulice wyjechało kilkadziesiąt autobusów w których można było posłuchać fragmentów książek.
„Statystyczny mieszkaniec Warszawy każdego dnia spędza 1 godzinę i 12 minut w komunikacji miejskiej. W Światowy Dzień Książki przypominamy pasażerom, że podróż autobusem, tramwajem czy metrem jest doskonałą okazją, by nadrobić zaległości w lekturach, uczyć się języków obcych czy po prostu zrelaksować się z książką, drukowaną lub mówioną. Włączając się w akcję chcemy zachęcić warszawiaków do czytania i słuchania –na co dzień, w drodze do szkoły czy pracy”–mówi Leszek Ruta, dyrektor ZTM.

Lista tytułów emitowanych w autobusach:
1. Łóżko, Świat Książki, Janusz L. Wiśniewski, czyta Janusz Wiśniewski
2. Dom nad rozlewiskiem, Zysk i Ska, Małgorzata Kalicińska, czyta Marta Klubowicz
3. Romans biurkowy, czyli 99 dni z życia korporacji, Studio Emka, Mariusz Urbanek, czyta Tomasz Kammel
4. Ania z Zielonego Wzgórza, Wydawnictwo Literackie, Lucy Maud Montgomery, czyta Magdalena Różczka
5. Pippi Pończoszanka, JunfOffska, Astrid Lindgren, czyta Edyta Jungowska
6. Sieć. Ostatni bastion SS, Bogusław Wołoszański, czyta Bogusław Wołoszański
7. Mróz, War Book, Marcin Ciszewski, czyta Krzysztof Banaszyk
8. Piąta Ewangelia, Sonia Draga, Philip Vandenberg, czyta Piotr Bąk
9. Pan Lodowego Ogrodu, Fabryka Słów, Jarosław Grzędowicz, czyta Jacek Rozenek
10. Walkirie, Drzewo Babel, Paula Coelho, czyta Krzysztof Gosztyła
11. Służące, Media Rodzina, Kataryn Stockett, czyta Anna Seniuk
12. W pustyni i w puszczy, Promatek, Henryk Sienkiewicz, czyta Michał Kula
13. Baśnie i opowieści, Media Rodzina, Hans Ch. Andersen, czyta Jerzy Stuhr
14. Stuhrowie. Historie rodzinne, Wydawnictwo Literackie, Jerzy Stuhr, czyta Jerzy Stuhr

Aby przyłączyć się do obchodów Dnia Książki wystarczy przeczytać książkę, kupić w internecie książkę elektroniczną lub po prostu polecić komuś coś dobrego do czytania. Gorąco do tego zachęcamy! :)

4 komentarze:

 1. Jestem w szoku aż tak duża liczba procentowa Polaków nie czyta? Domyślać się można, że jest dużo osób nie czytających czegokolwiek, ale, że aż tyle?! Jestem w szoku. Busy, w których są "puszczane" książki- fajna alternatywa dla osób nie przepadających za czytaniem tradycyjnych książek drukowanych, może to zachęcić do słuchania tych wydań w domu, dzięki właśnie audiobookom:)

  OdpowiedzUsuń
 2. No to rzeczywiście jest niepokojące, że jest aż taki wysoki procent! I są później tego efekty...myślę, że to przede wszystkim ma wpływ na język, szczególnie dzieci i młodych ludzi. Czytanie budzi wyobraźnię i wzbogaca słownictwo, to same korzyści więc dlaczego jest taki wysoki procent Polaków, którzy nie czytają książek!? a czytanie książek w autobusach- rewelacja! lepsze to niż jakieś dzieciaki, które puszczają głośno muzykę z telefonów.;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy blog. Pozdrawiamy i zapraszamy do nas! http://zabawazmatematyka.blogspot.com/ :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja tam się przyznaję bez bicia w moim kalendarzu nie ma takiego dnia;D No i nie dziwi mnie ten smutny fakt, że tak mało Polaków czyta;D Wolą inne rozrywki, ja zresztą też.

  OdpowiedzUsuń