czwartek, 8 marca 2012

Audiobooki dla dzieci?!

Witamy ponownie!

Jakiś czas nas tu nie było, ale powróciłyśmy z nowym wątkiem! No właśnie, dość kontrowersyjnym według nas. W  waszych komentarzach pojawiły się zarówno plusy, jak i minusy książek elektronicznych, macie też świadomość, jaką wartość mają książki drukowane.
A więc pojawia się pytanie kolejne, co z dziećmi?
Czy audiobooki to rzecz równie cenna, jak głos matki, czy ojca czytającego zaczarowane, tajemnicze baśnie?
Tyle mówi się o konieczności kontaktu z dzieckiem, propaguje się hasła czytania dzieciom. Czy nie jest to czasami "pójście na łatwiznę"? Rodzice zabiegani, zapracowani nie mający czasu na nic, włączają mechaniczny głos lektora i udają się do drugiego pokoju. A może jest to oswajanie dzieci z nowoczesnością? Zaoszczędzenie czasu na inne rozrywki, albo sposób na "nie zdzieranie" sobie gardła? Jak wy uważacie? Prosimy o tak wspaniałe komentarze, jak poprzednio! Hej!:)

6 komentarzy:

 1. Zdecydowanie dzieciom trzeba czytać. Od zawsze dzieciom opowiada się bajki na dobranoc albo czyta książki, audiobooki - "pójście na łatwiznę".
  Audiobooka można włączyć dziecku przy okazji zabawy, zamiast np. Hannah Montana :)

  OdpowiedzUsuń
 2. http://wyborcza.pl/1,75248,11310088,Bauman__E_bookom_nie_da_sie_zaginac_rogow.html
  Ciekawy wywiad z Z.Baumanem na temat nowych technologii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim zdaniem czytanie dziecku jest bardzo ważne. Wtedy bardziej rozwija się wyobraźnia dziecka, rodzic może zadawać pytania, kierować sytuacją, wytłumaczyć, przytulić. Nawiązuje się więź, która jest dla dziecka bardzo ważna. Chociaż jakby nie patrzeć, to też duże udogodnienie. Można puścić dziecku audiobooka robiąc przy tym codzienne rzeczy, albo też te, na które rzadko możemy sobie pozwolić. Jednak wg mnie nie powinno się tego zastępować całkowicie, ewentualnie od czasu do czasu, nadzorując dziecko, czy rozumie, jak się zachowuje.
  Pozdrawiamy i czekamy na kolejne ciekawe posty! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękujemy za podesłanie linka do wywiadu, artykuł rzeczywiście bardzo ciekawy! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uważam że w dobie rozwijającego się wirtualnego świata, każda chwila spędzona z rodziną, szczególnie z rodzicami dla małego dziecka jest bardzo ważna i niesie za sobą same plusy. Oczywiście jestem za tradycyjnym czytaniem książek naszym pociechom, a audiobooka proponuje wykorzystać w czasie przeznaczonym np. na zabawę. Czekam na nowe interesujące wpisy, pozdrawiam P.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzieciom należy czytać, bo książki: wzbogacają nasze słownictwo, pobudzają naszą ciekawość ponadto są tak wciągające i interesujące, że trudno się do nich oderwać.

  OdpowiedzUsuń