wtorek, 13 marca 2012

Prawa autorskie


Witam wszystkich!
 Prędzej zadawałyśmy Wam pytanie czy wolicie książki na papierze czy na komputerze, ale warto się zastanowić co o tym myślą pisarze, autorzy tych książek. Nie uważacie, że łatwa dostępność książek w Internecie jest trochę niesprawiedliwa dla tych którzy są ich autorami a czasem nawet poświęcają część swojego życia  na ich napisanie? A więc co w takim razie z prawami autorskimi? Jeżeli pobiorę książkę z Internetu łamię prawo? A może jest jakiś dobry sposób, aby tego uniknąć nadal korzystając z dóbr internetu? Mam nadzieję, że macie jakieś ciekawe pomysły na rozwiązanie tego problemu :)
Czekamy na Wasze opinie :D

6 komentarzy:

 1. Myślę że prawdziwy pisarz który chce cos przekazac ludziom nie dba o to czy zarobi na książce czy nie Liczy sie to czy jego przekaz dotrze do jak najwiekszej liczby ludzi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. myślę, że prawa autorskie nie są łamane gdy autor udostępni wersję swojej pracy w wersji elektronicznej np na swojej stronie, w innym przypadku to łamanie praw, takie jest moje zdanie

  OdpowiedzUsuń
 3. łatwa dostępność książek w internecie jest na pewno dobrym rozwiązaniem, dla tych których zwyczajnie nie stać na zakup książki, jednak nie zmienia to faktu, że jest to łamanie praw autorskich, na pewno nikt z nas nie chciałby żeby jego ciężka praca była powielana bez jego zgody. Osobiście nie ma pomysłu na to jak można korzystać z takich dóbr internetu nie łamiąc przy tym prawa, poza tym co zostało wspomniane już wcześniej, czyli kiedy autor sam udostępni swoją książkę w wersji elektronicznej.
  pozdrawiamy i zapraszamy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ok, to jest łamanie prawa, ale z drugiej strony to taka wygoda, dużo egzemplarzy w zasięgu ręki, można dużo znaleźć materiałów, książek,jest to szczególne ułatwienie dla studentów :) Tj wyżej, czyli autor udostępnia swoją książkę w wersji elektronicznej. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ja uważam, ze pobranie książki z internetu nie jest łamaniem praw autorskich. w końcu tylko ją pobieram, a nie przypisuję ją sobie ;) a jak ktoś zauważył wyżej, prawdziwy pisarz nie dba aż tak bardzo o to, by zarobić jak najwięcej, a by zyskać jak najwięcej czytelników ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawo autorskie- pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo normy prawne UPOWAŻNIAJĄCE AUTORA DO DECYDOWANIA O UŻYTKOWANIU DZIEŁA i czerpaniu z niego korzyści. W czasie pobierania autor nie decyduje, nie ma jak decydować :)

   Usuń